fbpx
Szukaj
Close this search box.
ćwiczenia lowenowskie na stres

Jak ćwiczenia lowenowskie pomagają zmniejszyć stres?

Czasami mamy zły dzień, czasami ktoś nas wkurzy bądź przestraszy lub zrani.
Czasami czujemy nadmiar odpowiedzialności i oczekiwań wobec nas (tych własnych i tych od innych).

Powoduje to, że w ciele zbiera się ładunek uczuć, który będzie napierał i tworzył napięcie, które odczuwamy jako niepokój, lęk, stres.

W takich sytuacjach zwrócenie się ku ciału da ulgę i pozwoli odetchnąć głębiej. A to może wlać wiele spokoju i pozwoli wrócić na właściwy kurs. W przeciążających sytuacjach właśnie tego potrzebujemy – chwili kontaktu ze sobą. Zauważenia, że „też tu jestem, nie tylko oczekiwania”.

Ćwiczenia lowenowskie są tu nie do przecenienia.

„Umysł a ciało”

Zwrócenie się do ciała da też kontrast do procesu myślowego. Ilu z nas żyje „w głowach” i w trudniejszych sytuacjach ma problem z zatrzymaniem kołowrotku myśli.

Właśnie w takich sytuacjach kontakt z ciałem pomoże zwolnić i odetchnąć. Poczuć siebie w kontraście do myślenia. Są to częste słowa po zajęciach lowenowskich – czuję się „tak bardziej w sobie”, „bardziej żywy”, wyciszony.

To co wtedy możemy zrobić dla siebie, to ćwiczenia uziemiające (np. łuk, uziemienie). Ćwiczenia rozładowujące napięcie (np. „zrzucanie z barków”, „rąbanie”) oraz ćwiczenia kojące, kiedy możemy skupić się ciepło na swoim wnętrzu (np. wibracje dna miednicy, uziemienie głowy).

Po doświadczeniu nawet 10 – 15min ćwiczeń sytuacje życiowe się nie zmienią, lecz może się zmienić nasza „pojemność” na ich przeżywanie. Możemy podejść do nich z inną energią, mniej przytłoczeni.

Tak jakby w środku było więcej miejsca. Uczucia nie są już przytłaczające. Zdarza się też, że zauważamy wtedy siebie jako podmiot sytuacji, które nas spotykają. To, że nasze uczucia też mają znaczenie i to, że może nam być po prostu trudno.

Po regularnej praktyce możemy sami zauważać kiedy wypadamy z kontaktu ze sobą, spłycamy oddech. Może się się wtedy samoistnie pojawiać potrzeba zatrzymania się i westchnienia.

Warto też zastanowić się nad pytaniami:

  • A jak u Ciebie objawia się stres?
  • W jakich sytuacjach najczęściej go czujesz?
  • Po czym w ciele go poznajesz? (ścisk w żołądku? Ścisk w klatce piersiowej? Ciężka głowa? Zimno w ciele?)
  • I najważniejsze – co Ci pomaga wtedy? Czego potrzebujesz?

Kursy lowena online
newsletter bodyself

Darmowe treści edukacyjne prosto do Twojej skrzynki

.
Warsztaty lowena

Stacjonarne warsztaty lowena w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie i innych miastach

Psychoterapia - analiza bioenergetyczna

Psychoterapia w Warszawie w nurcie Lowena

Więcej o nurcie A. Lowena:
ćwiczenia lowenowskie
Wywiad – ćwiczenia Lowena

Krótki wywiad Magdaleny Irzyckiej z Maciejem Gierasimiukiem, ukazał się we „wprost”, link na spodzie strony. W czasach, gdy tak bardzo stawiamy na kult ciała (młodość, wygląd) mnóstwo z nas boryka się z różnymi napięciami wewnętrznymi. Z czego to może wynikać?

Czytaj więcej »
analiza bioenergetyczna warsztaty lowena
Jak wyglądają warsztaty lowenowskie?

„Jak wyglądają warsztaty Lowena?”  To jedno z częstszych pytań, które pojawia się, kiedy ktoś czuje, że ta forma pracy byłaby dla niego dobra, ale ma wątpliwości. Może czytał książkę Alexandra Lowena, może słyszał coś od znajomego, może sam temat warsztatu

Czytaj więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *